S vodou bychom měli zacházet šetrně. Používat pitnou vodu na zalévání zahrady nebo splachování toalety není ekonomické ani ekologické. Řešením jsou systémy spojené s nádržemi na zachytávání dešťové vody. Z obyčejné dešťovky se tak stane užitková voda do domu i na zahradu.
Podzemní nádrže ROTH
Díky tvaru a nízké montážní výšce ušetříte s podzemními nádržemi ROTH Twinbloc náklady na výkopové práce. Samonosná konstrukce nádrže zase šetří náklady na montáž, neboť není třeba nádrž podbetonovávat. Nádrže jsou stabilní, snadno manipulovatelné a jsou pojízdné osobním automobilem. Dešťovou vodu, kterou zachytávají, je možno používat po celý rok.
Nadzemní nádrže ROTH
Pokud nemůžete využít podzemní nádrž, například kvůli místu nebo nevhodnému podloží, je možné do suterénu nebo jiného místa v domě instalovat nadzemní nádrž. Pokud je nádrž umístěna v budově, můžete dešťovou vodu využívat po celý rok. Umístění venku znamená sezónní využití, kdy se na zimu musí dešťová voda vypustit či vyčerpat.
Komu se nádrže vyplatí?
Návratnost investice do systému pro využívání dešťové vody je u každého projektu individuální. Závisí na mnoha faktorech, jako je lokalita, úhrn srážek i skutečnost, zda investujeme do novostavby, nebo do stávající nemovitosti.
Obecně se v modelových příkladech počítá při náhradě pitné vody z vodovodu pro běžný dům s návratností systému 20 let bez dotace a přibližně 10 let s dotací. Vždy je potřeba si uvědomit, že kromě finanční návratnosti je cílem investice dostupnost vody v suchých obdobích i to, abychom se chovali ekologicky a naučili se vážit si vody jako nejcennějšího zdroje. Rádi vás přesvědčíme i o dalších výhodách nádrží Roth.
Ani kapku dešťové vody nazmar! Využijte sílu přívalového deště
Čím dál častěji jsou v našem podnebí deště střídané vlnami veder a sucha. Proto je dobré mít možnost vytvořit si zásobu dešťové vody, kterou pak využíváme za sucha k zálivce zahrady nebo v domácnostech. Právě nádrže na dešťovou vodu majitelé domů ocení, když jsou přívalové deště.
Do vyschlé půdy se totiž voda vsakuje těžko, zatímco nádrže na dešťovou vodu se rychle naplní a vodu je možné používat i několik týdnů poté. V domácnosti tím ušetříte pitnou vodu a budete mít také v zásobě zálivku na suchá období.
Využívejte dešťovou vodu v domě i na zahradě s nádržemi ROTH
Jak zvolit správnou velikost nádrže
Při volbě správné velikosti nádrže záleží na velikosti odvodňované plochy (střechy) i na účelu použití dešťové vody. Důležité je i to, zda ji budete využívat jenom na zálivku zahrady, nebo třeba i na splachování toalety. Obecně můžeme říci, že průměrná spotřeba vody je přibližně 130 litrů na osobu za jeden den.
Z toho maximálně 50 % se dá nahradit nepitnou vodou. Většinou je pro splachování toalety vhodné počítat 40 l na osobu za jeden den a pro zalévání zahrady 150 l na m2 za jeden rok. Dále je ve výpočtu třeba zohlednit srážkovou mapu a 3týdenní okno spotřeby vody, protože se v našich podmínkách předpokládá, že do 3 týdnů by mělo napršet.
Pro rodinný dům s plochou střechy 150 m2, který je postavený v oblasti s ročním úhrnem srážek 600 mm, a jehož majitelé chtějí využívat vodu pro zalévání 300m2 zahrady, je vhodná velikost nádrže 3,5 m3. Na polévání takové zahrady totiž v tomto případě stačí na 3 týdny přibližně 2, 6 m3 vody.
Ve stejném domě, kde ale bude dešťová voda využívaná i pro splachování toalet, bude potřebovat nádrž o velikosti minimálně 5 m3. Objem dešťové vody odváděné z 150m2 střechy za tři týdny je právě cca 5 m3, a i spotřeba vody na zálivku a splachování je skoro 6 m3.