Úspora pitné vody a využití vody dešťové je v současné době velmi aktuálním tématem. Klimatické vlivy a změny počasí, kdy se střídají dlouhá období sucha s přívalovými dešti, zasahují do našeho běžného života, a to nemusíme nutně mít zahrádku nebo obdělávat pole. Proto je velmi důležité se k této problematice stavět zodpovědně a snažit se dešťovou vodu co nejlépe využít.
Jak se ale vyznat v zařízeních a systémech, které se akumulací dešťové vody zabývají, zvlášť, když se snadno zaměňují? K čemu slouží retenční nádrž a je to totéž jako nádrž na dešťovou vodu?
Retenční nádrž – co to je a k čemu slouží
Retenční nádrž slouží pro zadržení určitého množství dešťové vody po omezenou dobu, a to před vypuštěním do kanalizace nebo vodního toku. Primárním využitím retenčních nádrží je pozvolné odtékání dešťové vody do kanalizace. Tím se chrání kanalizační systém, případně vodní tok před zahlcením srážkovou vodou z přívalových dešťů. Svoji úlohu plní v rámci ochrany proti tzv. bleskovým povodním. Retenční nádrž v pravém slova smyslu tedy neslouží k zachycování dešťové pro další využití.
Retenční nádrže jsou na českém trhu často zaměňovány za nádrže na dešťovou vodu. Proto si dejte pozor na to, co kupujete, abyste nebyli ze své investice zklamaní.
Nádrž na dešťovou vodu – využijte vodu v domácnosti i na zahradě
Naproti tomu nádrž na dešťovou vodu je k zachycování a skladování dešťové vody přímo určená. Dešťovou vodu, která spadne na vaši střechu a zpevněné části pozemku, pak můžete nadále využívat. A to nejen v době sucha, ale také při činnostech, kdy není třeba využívat vodu pitnou.
Dešťovou vodu můžete zachycovat do nadzemních nádrží, které jsou velmi mobilní, dají se mezi sebou různě propojovat a jsou podbarveny zelenou nepropustnou barvou, která zabraňuje kazivosti vody uvnitř nádrže. Tyto nádrže jsou velice praktické, pokud se ale rozhodnete pro jejich umístění mimo budovu, jejich použití je pouze sezónní. V zimě je nutné tyto nádrže odčerpat.
Máte zájem se o tomto systému dozvědět více?
Podzemní nádrže jsou velice elegantním řešením. Vzhledem k jejich konstrukčnímu řešení nekazí vzhled zahrady, přes zimu nezamrzají a voda zůstává dlouho čerstvá. Zadrženou vodu z nádrží lze využít celoročně, a to jak pro zálivku zahrady, tak v domě.
Více o podzemních nádržích, jejich typech a systémech naleznete zde.